Ako si správne vyberať bežeckú obuv

13.10.2013 / Autor: MUDr. Gabriel Valiska

 

            Zdanlivo jednoduchá otázka, nie je až taká jednoduchá, keď vojdeme do obchodu, resp. vyberáme si na internete. Skúsme si najprv odpovedať, kde túto bežeckú obuv chceme používať, pri akej príležitosti? Má to byť na asfaltovú cestu, bežecký ovál na štadióne, do nerovného terénu? Má to byť na preteky, resp. na bežný tréning? Ak som jedným z veľkej väčšiny  rekreačných amatérskych bežcov, tak si odpoviem. Hľadám niečo úplne normálne, aby sa to dalo použiť hlavne na cestu, ale príležitostne aj na bežecký ovál štadióna, resp. aj do terénu. V tomto univerzálnom prípade by to mala byť masívnejšia topánka s vyššou pätou, ale nie veľmi ťažká,  veľkosťou asi o pol čísla väčšou ako zvyknem používať normálnu vychádzkovú obuv, aby bola dostatočne pohodlná. Ak sa cítim finančne lepšie, tak si vyčlením iný typ obuvi na preteky, v tomto prípade je maratónka podstatne ľahšia, s tenšou podrážkou, nižšou pätou, veľkosťou presne na mieru. Do terénu zase mohutnejšia ako na cestu, pevnejšia, o niečo ťažšia, s tvrdšou drsnejšou, na nerovnosti odolnejšou podrážkou, podľa možnosti zvršok z vodeodolného materiálu.

            Ďalší otáznik vyvoláva spôsob odpruženia  podrážky. Protinárazový systém plní funkciu stlmenia prvotného kontaktu nohy s podložkou.  Len päta,  resp. špička - predná časť nohy alebo oboje? Od toho sa odvíja do značnej miery aj cena.  Čím viac odpruženia, tým  spravidla drahšie. Pre obyčajného rekreačného bežca úplne postačuje protinárazový  tlmiaci systém v oblasti päty - zadnej nohy. Beh takéhoto amatéra (maratón okolo 4 hodín a viac, 10 km cca 50 min, polmaratón okolo 2 hodín) sa skôr podobá akejsi nedokonalej zrýchlenej chôdzi. Je dosť ťažké si predstaviť chôdzu s prvotným kontaktom nohy cez špičku. Čím je beh rýchlejší, tým chodidlo prechádza v prvom kontakte viac na celú nohu, resp. až na špičku - predpriehlavok a prsty (väčšina elitných vytrvalcov).  Vtedy má význam celopodrážkové  odpruženie, resp. len v oblasti predpriehlavku - prednej časti nohy.

            Ďalšou otázkou je našľapnutie pri behu v zmysle  úklonu nohy do strán. Vačšina ľudí má neutrálne postavenie. To znamená, že chodidlo nevybočuje ani na vonkajšiu, ani na vnútornú stranu. Predajcovia  preto zväčša ponúkajú takýto „neutrálny“ typ obuvi. Ale pri pozornejšom vyšetrení a odporúčaní zisťujeme, že ani ľudí najmä s pozdĺžnym plochonožím a dovnútra vbočenou pätou, nie  je až tak málo. Títo majú tendenciu prvotného kontaktu v  tzv. pronačnom postavení. V tomto prípade  požadujeme obuv, ktorá zabraňuje tejto nadmernej vbočenosti  a pronácii, to znamená, že obuv je vystužená viac v oblasti pozdĺžnej klenby a vnútornej strany päty. Naopak, ak športovec dopadá na vonkajšiu stranu chodidla pri behu,  chceme zabrániť tomuto tzv. nadmernému supinačnému postaveniu a požadujeme obuv, ktorá je vystužená viac na vonkajšej strane podrážky.

 

  Postavenie chodidla Nášľap Klenba

Neutrál

Normálny nášľap
Normálna klenba

Neutrál

 
Normálny nášľap


 
Normálna klenba


 

Pronácia

Vnútorný nášľap
Nízka klenba

Pronácia


 
Vnútorný nášľap


 
Nízka klenba


 

Supinácia

Vonkajší nášľap
Vysoká klenba

Supinácia


 
Vonkajší nášľap


 
Vysoká klenba


 

 

 

            Ak máme priečne plochú nohu a súčasne v kombinácii s rozšírením prednej nohy v oblasti prstov a predpriehlavku, volíme obuv so širšou špičkou, prípadne aj s celkovo širšou topánkou, ktorá však nie je bežne dostupná v našich obchodoch. Ak si naše kupovanie a výber príliš zjednodušíme, môžeme si niekedy postupne,  namiesto príjemných bežeckých pocitov, vyrobiť najprv len niekoľkodňové až  týždňové funkčné poruchy a neskôr aj trvalé bolestivé morfologické zmeny (napr. vbočené palce - hallux valgus,  chronické zápaly Achilových šliach....).

Takže vyberajme nielen podľa farby a najnovších módnych trendov. Nie vždy platí, že to zdanlivo najkrajšie a najdrahšie, je pre nás aj to najlepšie.

 

Nuž a v čom vlastne beháva naša vytrvalkyňa Katka Berešová?

 

Asics Gel DS TrainerUž niekoľko rokov v maratónkach Asics. Tréningy absolvuje v maratónkach Asics Gel Cumulus, ktoré sú trochu mohutnejšie, ťažšie, s vyššou pätou, ale výbornými protinárazovými vlastnosťami v celej podražke a preteky (10 km, polmaratón a maratón) beháva v Asics Gel  DS Trainer,  ktoré sú ľahšie. Ak by som si mal vybrať ako tréner a lekár pre Katku, potreboval by som ešte viac zvýrazniť antipronačné vlastnosti, pri Katkinej mierne vbočenej nohe a plochonoží. Ale pri rokmi používanom rovnakom type obuvi, na ktoré je Katka zvyknutá, „pomáhame“ si dodatočne vloženou športovou ortopedickou vložkou, resp.  zrejme by to vyriešila  individuálne, na mieru vyrobená obuv, ale tak ďaleko sme sa ešte svojou výkonnosťou nedostali. Možno v priebehu niekoľkých rokov.


 

 

Vyhľadávanie

Kontakt

MUDr. Gabriel Valiska Ortopedická a telovýchovná ambulancia
ORTOSPORTS s.r.o.
Lekár: MUDr. Gabriel Valiska
Sestra: Mgr. Zuzana Puľakova
Námestie osloboditeľov 25
071 01 Michalovce

Lokalizácia:
Poliklinika - 1. poschodie,
číslo dverí 45

056/644 30 89